Jaki ekspres do kawy warto wybrać – przelewowy czy ciśnieniowy

Jaki ekspres do kawy warto wybrać – przelewowy czy ciśnieniowy

Wybór sprzętów do przygotowywania kawy jest obecnie szeroki. Warto wiedzieć, jaki model będzie lepszy – ekspres przelewowy czy ciśnieniowy. Wiele zależy od osobistych preferencji. Należy też pamiętać o tym, że zasada działania tych urządzeń może się różnić. Jak wybrać najlepszy ekspres?

 

 

Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy – to pytanie zadaje sobie wielu miłośników kawy. Jaki sprzęt będzie najodpowiedniejszy?

 

Czym różni się ekspres ciśnieniowy od przelewowego?

 

Jedną z najważniejszych różnic między tymi dwoma typami urządzeń jest cena. Przelewowe modele to znacznie niższy wydatek – dla osób z mniejszym budżetem stanowią idealne rozwiązanie. Jeśli chodzi o ekspresy ciśnieniowe, cena jest uzależniona od tego, jaki konkretnie sprzęt zamierzamy kupić. Przykładowo, automatyczne modele są o wiele droższe niż kolbowe. Wybór zależy od osobistych preferencji oraz dostępnego budżetu.

 

Najważniejszym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę przed zakupem ekspresu, jest smak i aromat kawy. Sprzęt powinien przygotowywać jak najlepszej jakości napój – to właśnie decyduje o tym, czy warto się zdecydować na dany model. Jeśli chodzi o smak i aromat naparu, najlepszym wyborem będzie zdecydowanie ekspres ciśnieniowy, ponieważ przelewowe modele wymagają pewnych umiejętności od użytkownika ekspresu. Wyższa cena idzie w parze z jakością przygotowywanego napoju.

 

Lepiej więc wybrać ekspres ciśnieniowy czy przelewowy? Jeśli bardziej smakuje ci kawa prosto od baristy, to pierwsze rozwiązanie będzie lepsze. Niektórzy jednak preferują drugą opcję ze względu na niższą cenę oraz satysfakcjonujący smak i aromat napoju. Ekspresy ciśnieniowe nie wymagają zbyt dużej wiedzy do przyrządzenia dobrej kawy – głównie chodzi tu o modele automatyczne, takie jak np. te z serii KRUPS Intuition. W przypadku urządzeń kolbowych konieczne są odpowiednie umiejętności, ponieważ bezpośrednio wpływają na jakość napoju. Używając ekspresów przelewowych może zdarzyć się, że odczujemy brak wyraźnej głębi smaku oraz aromatu kawy.

 

Te dwa rodzaje urządzeń różnią się oczywiście sposobem parzenia. Niektóre modele oferują łatwiejsze i szybsze przygotowywanie napoju, w przypadku innych wymagane jest więcej czasu oraz umiejętności. Należy jednak pamiętać, że sama jakość ekspresu ma znaczenie przy parzeniu – lepszy sprzęt pozwoli uzyskać aromatyczny napój z najwyższej półki, tanie urządzenia nie dają takich możliwości.

 

Jakie są wady i zalety ekspresów ciśnieniowych?

 

Taki sprzęt wykorzystuje wodę pod ciśnieniem, która jest przeciskana przez zmielone ziarna. Sposób przygotowania konkretnych napojów może się różnić. Większość ekspresów ciśnieniowych działa automatycznie (poza modelami kolbowymi). Dzięki temu najwyższej jakości kawę można przygotować w zaledwie kilka chwil. Dodatkowo warto wiedzieć, że niektóre urządzenia mielą ziarna samoczynnie i nie potrzeba do tego zewnętrznych akcesoriów.

 

Poszczególne rodzaje ekspresów ciśnieniowych także się różnią. Modele kolbowe są przeznaczone dla miłośników kawy, którzy mają już pewne umiejętności. Taki sprzęt oferuje zwykle naprawdę duże możliwości, jeśli chodzi o parzenie. Dostosować można niemal każdy parametr, a nawet samodzielnie zmielić ziarna. Ekspresy kolbowe zwykle pozwalają na przygotowanie niemal dowolnego napoju, przy czym jakość naparu zależy przede wszystkim od samego użytkownika.

 

 

Bardziej przystępnym dla początkujących i często wygodniejszym rozwiązaniem są modele automatyczne. Zwykle wystarczy wciśnięcie jednego przycisku lub użycie ekranu dotykowego, jaki znajdziemy np. w ekspresach ciśnieniowych z linii KRUPS Intuition. Taki sprzęt zwykle pozwala na przygotowanie wielu różnych napojów oraz dostosowanie kilku podstawowych parametrów. Wszystko przebiega wygodnie i szybko.

 

Czy warto zdecydować się na ekspres przelewowy?

 

Bardzo dużą zaletą takiego rozwiązania jest cena. Ekspresy przelewowe są o wiele tańsze niż ciśnieniowe. Trzeba jednak przyznać, że jakość produkowanego napoju będzie po prostu niższa. Mimo wszystko tego typu urządzenia z wyższej półki świetnie sprawdzą się na przykład przy domowym użytku. Charakteryzują się wygodną obsługą, dodatkowymi funkcjami oraz szerokimi możliwościami. Bez problemu przygotujesz w nich ulubioną kawę, café latte lub cappuccino.

 

Lepiej więc wybrać ekspres ciśnieniowy czy przelewowy? Drugie rozwiązanie stanowi tańszą opcję, jednak proces przygotowywania napoju jest dłuższy, a jego jakość niższa. Model ciśnieniowy natomiast oferuje znacznie lepszą kawę i o wiele więcej funkcji. W dodatku obsługa jest wygodniejsza, ponieważ automatyczne ekspresy działają już po wciśnięciu jednego przycisku, bez żadnych innych interakcji.

Gwarancja 2 lata na wszystkie produkty
Darmowa dostawa kurier DPD, InPost
Zakupy na raty szybko i bezpiecznie
Darmowy zwrot do 30 dni tylko dla Klubowiczów!