Jak zrobić espresso w domu? Porady i wskazówki

Jak zrobić espresso w domu? Porady i wskazówki

Espresso to znana na całym świecie kawa, która wywodzi się z Włoch. Nazwa „espresso” pochodzi od włoskiego przymiotnika „espressivo”, które oznacza „wyrazisty”. Zastanawiasz się, jak zrobić pyszne espresso w swoim domu? Sprawdź nasze wskazówki.

 

 

Espresso to kawa mocna, wyrazista, gęsta, skoncentrowana i esencjonalna. To właśnie espresso jest podstawą większości innych kaw, także tych mlecznych, na przykład cappuccino czy latte macchiato. Okazuje się, że przygotowanie perfekcyjnego espresso nie jest trudne, jednak trzeba trzymać się kilku ważnych zasad.

 

Jak zrobić perfekcyjne espresso? Włoskie zasady

 

Włoscy bariści opracowali zasadę 4M, która wskazuje na cztery podstawowe elementy dobrego espresso. W skład tej zasady wchodzą:

 

  • miscela, czyli odpowiednia mieszanka ziaren – może być to arabika lub mieszanka arabiki i robusty, z przewagą tej pierwszej;
  • macinatura, czyli właściwa grubość mielenia ziaren – W przypadku espresso ziarna powinny zostać zmielone na drobno, ponieważ właśnie wtedy można uzyskać jak najwięcej aromatu. W warunkach domowych spore znaczenie ma także to, aby zmielić kawę maksymalnie 10–15 minut przed przygotowaniem espresso;
  • mano, czyli wprawna ręka baristy – to warunek, który może być trudny do spełnienia w domu;
  • maccina, czyli jak najwyższa jakość ekspresu ciśnieniowego.

 

W kawiarniach i restauracjach bariści przygotowują kawę w ekspresie ciśnieniowym, jednak perfekcyjne espresso można także zrobić w ekspresie automatycznym. Warto dodać, że espresso powinno mieć od 25 do 30 ml, a woda, przechodząc przez kawę, powinna mieć ciśnienie od 8 do 10 barów.

 

Jak powinno wyglądać idealne espresso?

 

Perfekcyjne espresso ma charakterystyczny wygląd oraz smak i aromat. Idealne espresso powinno mieć mocny, czarny kolor, a na górze powinna znajdować się delikatna pianka, czyli crema. Z kolei zbyt grubo zmielone ziarna doprowadzą do tego, że powstanie espresso o jaśniejszej konsystencji, a na piance pojawią się bąbelki. Zbyt drobno zmielone ziarna zaś sprawią, że kawa będzie zbyt ciemna, zbyt gorzka, a pianka będzie nietrwała. Co ciekawe, już po wyglądzie można ocenić smak espresso i jego aromat. To właśnie crema jest wyznacznikiem dobrze przygotowanego espresso, ponieważ to ona musi utrzymywać się kilka minut na powierzchni i zatrzymać aromat kawy.

 

Jak zrobić espresso w domu? Wybierz dobrą kawę

 

Chcesz zrobić w domu pyszne i aromatyczne espresso? Spore znaczenie ma tutaj dobra kawa, a dokładniej wysoka jakość ziaren. Warto wiedzieć o tym, że espresso powinno być zbalansowane, a więc z jednej strony ma mieć w sobie nieco goryczy, z drugiej delikatnego słodkiego smaku, a z trzeciej trochę kwasowości. Dobrze pamiętać o tym, że robusta jest kawą z większą domieszką goryczki, dlatego jeśli wolisz takie smaki, możesz z powodzeniem wybrać mieszankę ziaren z większą zawartością robusty. Najważniejsza jest jednak wysoka jakość kawy, dlatego dobrze wybrać włoskie ziarna.

 

Jak zrobić espresso – wystarczy mieć w domu wysokiej jakości ekspres do kawy

 

W trakcie przygotowanie perfekcyjnego espresso spore znaczenie ma wybór wysokiej jakości ekspresu do kawy. Świetnym wyborem jest ekspres automatyczny KRUPS Intuition Preference, który zapewnia bardzo prostą i intuicyjną obsługę. W takim ekspresie możesz przygotować różnorodne kawy, w tym także espresso (oraz inne czarne i białe kawy). W swoim profilu możesz zapisać spersonalizowany przepis na własne, idealne espresso. W ten sposób za każdym razem, gdy będziesz mieć ochotę na taką kawę, to nie będzie potrzeby wprowadzania ponownie ustawień. Intuicyjny dotykowy wyświetlacz to kolejna zaleta tego ekspresu do kawy. W ekspresie KRUPS Intuition Preference możesz przygotować nie tylko espresso, ale także doppio, czyli kawę podwójną, mocniejszą, złożoną z dwóch espresso. Taki zastrzyk energii przyda się w trudne lub senne dni.

 

Jak podawać espresso?

 

Poza odpowiednim przygotowaniem spore znaczenie ma także sposób podania espresso. Zgodnie z tradycją włoską to właśnie espresso można pić przez cały dzień, w przeciwieństwie do cappuccino i innych kaw mlecznych, które popija się tylko o poranku. Espresso najczęściej podaje się po obiedzie lub innym posiłku dla prawidłowego trawienia. We włoskich kawiarenkach już od rana można spotkać przedstawicieli różnych zawodów, którzy wpadają na chwilę, aby wypić espresso w ciągu minuty, a następnie wyjść do pracy.

 

Do espresso należy podać szklaneczkę wody, która ma służyć oczyszczeniu kubków smakowych przed skosztowaniem kawy. Zwykle espresso należy wypić w ciągu kilku minut i to jednym zdecydowanym ruchem. W ten sposób kawa pobudza, a także można poczuć wysoką jakość i wspaniały aromat ziaren.

Gwarancja 2 lata na wszystkie produkty
Darmowa dostawa kurier DPD, InPost
Zakupy na raty szybko i bezpiecznie
Darmowy zwrot do 30 dni tylko dla Klubowiczów!