Ile kofeiny ma kawa? Sprawdź, ile możesz jej wypić w ciągu dnia

Ile kofeiny ma kawa? Sprawdź, ile możesz jej wypić w ciągu dnia

Kawa jest ceniona ze względu na swój wyjątkowy aromat i smak. Wiele osób sięga po nią z uwagi na jej właściwości pobudzające, które zawdzięcza zawartości kofeiny. Ile faktycznie kofeiny ma kawa i od czego może zależeć jej poziom w popularnym czarnym naparze?

 

 

Okazuje się, że w różnych rodzajach kaw różna może być zawartość kofeiny, a także ilość kalorii. Przekonaj się, ile kofeiny i kalorii mają poszczególne typy kaw. Sprawdź też, jaka jest dzienna dawka kofeiny, czyli ile kawy możesz wypić bezpiecznie w ciągu dnia.

 

Kofeina – co to takiego?

 

Kofeina to substancja silnie kojarzona z kawą i napojami kawowymi. Jednak można ją znaleźć również w wielu innych produktach spożywczych, a także w suplementach diety czy lekach. Została ona odkryta na początku XIX wieku i od tej pory cały czas trwają badania naukowe nad jej właściwościami i możliwością zastosowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że już tysiące lat temu ludzie znali i wykorzystywali rośliny zawierające kofeinę i inne substancje psychoaktywne, aby zniwelować uczucie zmęczenia czy poprawić sobie samopoczucie. Informacje te dotyczą przede wszystkim herbaty, gdyż kawa sama w sobie ma nieco krótszą historię.

 

Ciekawostką jest to, że w zależności od źródła pochodzenia może mieć różną nazwę. W przypadku herbaty jest to teina, natomiast pochodząca z yerba maty substancja będzie nosić nazwę mateina. Można ją znaleźć także w guaranie, wówczas podaje się nazwę guaranina. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że kofeina znajduje się także w kakao. Indianie Ameryki Południowej właśnie na bazie ziaren kakaowca tworzyli napój mający działanie pobudzające i niwelujące zmęczenie.

 

Kofeina, oprócz działania pobudzającego, ma też korzystny wpływ na umysł, poprawiając koncentrację. Co ciekawe, u osób, które spożywają duże ilości kawy lub pobierają kofeinę z innych źródeł, występuje zjawisko tolerancji tej substancji i działa ona u nich o wiele słabiej.

 

Ile kofeiny ma kawa? Jaka jest zawartość kofeiny w innych produktach?

 

Kawa kawie nierówna pod wieloma względami. Również pod względem zawartości kofeiny. Od czego będzie ona zależeć? Czynników wpływających na zawartość tej substancji w kawie jest wiele. Do głównych zalicza się: rodzaj kawowca, z jakiego produkowana jest kawa, sposób jej wypalenia, a także przygotowania.

 

Dla najpopularniejszych rodzajów kaw podaje się następujące zawartości kofeiny:

  • espresso – ok. 65 mg (pojemność filiżanki ok. 25–30 ml),
  • cappuccino – ok. 65 mg (pojemność filiżanki ok. 250 ml),
  • kawa parzona – ok. 70–140 mg (pojemność szklanki ok. 200 ml),
  • kawa rozpuszczalna – ok. 50–80 mg kofeiny (pojemność szklanki ok. 250 ml),
  • kawa z przelewu – ok. 140 mg (pojemność filiżanki ok. 125 ml).

 

Co ciekawe, nawet w kawie bezkofeinowej można znaleźć śladowe ilości tej substancji. Wskazuje się, że może ona zawierać nawet do 10 mg na 250 ml napoju.

 

Dla porównania zawartość kofeiny w innych produktach wygląda następująco:

  • gorąca czekolada – ok. 7 mg (filiżanka o pojemności ok. 150 ml),
  • czarna herbata – ok. 56 mg (filiżanka o pojemności 200 ml),
  • zielona herbata – ok. 34 mg (filiżanka o pojemności 200 ml),
  • napoje energetyczne – ok. 120 mg (pojemność puszki ok. 330 ml),
  • napoje słodzone typu cola – ok. 50 mg (pojemność puszki ok. 330 ml).

 

Ile kalorii ma kawa?

 

Obliczając ilość kawy, jaką można bezpiecznie wypić w ciągu dnia, warto zwrócić także na kaloryczność tego napoju. Może bowiem się okazać, że pijąc kilka słabszych kaw z różnymi dodatkami, można przyjąć mniej kofeiny, ale za to bardzo dużo kalorii.

 

Klasyczna kawa espresso czy americano bez żadnych dodatków ma niewiele kalorii. Ich zawartość w 100 g waha się od 5 do 15. Kaloryczność kawy znacznie podbija dodatek mleka. Cappuccino, latte czy macchiato to już od 150 do 190 kalorii. Kolejne na liście są: irish coffee (210 kalorii), a także Mocha (330 kalorii). Jako najbardziej kaloryczną wskazuje się frappe (410 kalorii). Trzeba też pamiętać, że dodatek cukru to kolejne 20 kalorii z każdej łyżeczki. Latem sięga się chętnie także po kawy z dodatkiem syropów smakowych czy lodów, które również podbijają znacznie kaloryczność napoju.

 

Na co dzień warto zatem pić klasyczne kawy, takie jak espresso, których można spożyć nawet ok. 3 filiżanek w ciągu dnia. Natomiast kawą z dodatkami cieszyć się raz na jakiś czas.

 

 

Jaka jest dzienna zalecana dawka kofeiny?

 

Kiedy już wiesz, ile kawa ma kofeiny, warto zastanowić się, jaka jest dzienna dawka tej substancji. Wskazuje się, że bezpiecznie można spożyć od 300 do 400 mg kofeiny w ciągu dnia. Dużo tutaj zależy od jej tolerancji i ogólnej kondycji organizmu. Zaleca się jednak, aby nie przekraczać 500 mg substancji w ciągu dnia. Mogą wówczas bowiem wystąpić nieprzyjemne objawy, np. zbyt silne pobudzenie, migreny, rozdrażnienie, problemy ze strony układu pokarmowego, problemy ze snem, a także drgawki. Wskazuje się jednocześnie, że przekroczenie 1000 mg kofeiny w ciągu dnia może spowodować zatrucie nią.

Gwarancja 2 lata na wszystkie produkty
Darmowa dostawa kurier DPD, InPost
Zakupy na raty szybko i bezpiecznie
Darmowy zwrot do 30 dni tylko dla Klubowiczów!