Jak zrobić latte macchiato? Przygotuj pyszną warstwową kawę w swoim domu!

Jak zrobić latte macchiato? Przygotuj pyszną warstwową kawę w swoim domu!

Kawa latte macchiato to jeden z najczęściej wybieranych napojów kawowych na świecie. Klasyczne latte macchiato ma trzy pyszne warstwy: gorące mleko na dole szklanki, espresso w środku, a na samej górze spienione mleko. Sprawdź, jak zrobić kawę latte w swoim domu.

 

 

W Polsce często na latte macchiato klienci kawiarni mówią po prostu „latte”. Warto wiedzieć o tym, że jest to skrót myślowy, a zamawiając taką kawę we Włoszech, można otrzymać tylko mleko (po włosku „latte” oznacza właśnie „mleko”). Ważna jest też druga część nazwy tej kawy, czyli „macchiato”, która oznacza plamkę na powierzchni mlecznej kawy i pochodzi od włoskiego słowa „macchia”. Sprawdź przepis na niezwykle smaczne latte macchiato składające się z trzech warstw.

 

Jak zrobić latte macchiato w domu?

 

Przygotowanie latte macchiato bez ekspresu nie jest proste, ponieważ podstawą tej kawy są dwa ważne elementy – wyjątkowo wyraziste espresso oraz idealnie spienione mleko. W sytuacji, gdy nie masz jeszcze w domu ekspresu do kawy, przygotuj następujące składniki:

 

  • świeżo zmielona kawa ziarnista – 25 ml espresso;
  • mleko, najlepiej o zawartości tłuszczu 3,2% lub specjalne mleko dla baristów. Potrzebujesz około 200 ml;
  • dodatkowo możesz kupić syrop do kawy o dowolnym smaku, na przykład waniliowy lub karmelowy.

 

Pierwszym krokiem jest podgrzanie mleka w garnku, a następnie spienienie go spieniaczem. Następnie wlej ¾ tak przygotowanego mleka do wysokiej szklanki. Wlej wcześniej przygotowane espresso – musisz robić to wolno, najlepiej, używając łyżeczki i lejąc napar bezpośrednio przy ściance szklanki. Odczekaj chwilę, a następnie włóż dużą łyżką resztę mlecznej pianki na górę szklanki. Pamiętaj o tym, że samodzielnie przygotowywane latte macchiato nie wyjdzie takie jak z ekspresu.

 

Jak zrobić latte macchiato z ekspresu?

 

Jak zrobić pyszną kawę z piankę w swoim domowym ekspresie? To zadanie bardzo proste, ponieważ współczesne ekspresy automatyczne wszystko robią samodzielnie, a przygotowanie smacznej kawy jest naprawdę proste i intuicyjne. Świetnym przykładem jest ekspres automatyczny KRUPS Intuition, który jest łatwy w obsłudze i umożliwia przygotowanie wielu smacznych kaw, w tym również latte macchiato. Wyświetlacz Smart Screen jest dotykowy, przypomina w obsłudze smartfona, dzięki czemu z łatwością możesz tam spersonalizować każdy element przygotowywania twojej kawy, na przykład moc espresso, wielkość kawy oraz proporcje. W ten sposób stworzysz idealne, warstwowe latte macchiato. Ten ekspres pozwala także na stworzenie dwóch profili użytkowników, a każdy z nich może zapisać aż siedem spersonalizowanych przepisów. Oznacza to, że jeśli lubisz latte macchiato, możesz zapisać swoje ulubione ustawienie na swoim profilu.

 

Do przygotowania latte macchiato w ekspresie automatycznym potrzebujesz tylko kawy ziarnistej – najlepiej wysokiej jakości – oraz mleka o zawartości tłuszczu około 3,2%. Oczywiście możesz również użyć mleka roślinnego czy niskotłuszczowego, jednak w takim wypadku pianka na kawie może nie być tak spektakularna. Wstaw mleko do lodówki na jakiś czas przed przygotowaniem kawy – zimne mleko najlepiej się spienia. W przypadku ekspresu automatycznego Krups Intuition Preference +, do tego modelu dołączony jest wygodny pojemnik na mleko o pojemności 600 ml – można go schować do lodówki, a także myć i czyścić, dzięki czemu jest to bardzo higieniczne rozwiązanie. Ekspres automatyczny samodzielnie przygotowuje latte macchiato, najpierw podgrzewając delikatnie mleko i wlewając je do szklanki, później mieląc kawę i dodając warstwę espresso, a na koniec wlewając warstwę spienionego mleka.

 

Jak zrobić latte macchiato – jaką szklankę i dodatki wybrać?

 

Ostatnim ważnym aspektem związanym z przygotowaniem smacznego latte macchiato jest kwestia wizualna. Taką kawę najlepiej podawać w szklance o pojemności od 220 do 240 ml, jednak jest to sprawa indywidualna. Gdy chcesz przygotować większą kawę, musisz inaczej spersonalizować ją w swoim ekspresie. Do latte macchiato możesz także podać różne dodatki, na przykład syrop lub posypkę. Syrop najlepiej wlać do szklanki tuż przed przygotowaniem kawy, aby znajdował się on na samym dnie (później całość wystarczy tylko wymieszać). Dodatkowo możesz posypać górę kawy, czyli warstwę spienionego mleka, cynamonem, startą czekoladą lub przyprawą do kawy. W ten sposób twoje latte macchiato będzie mieć idealny smak, dopasowany do twoich preferencji.

 

Gwarancja 2 lata na wszystkie produkty
Darmowa dostawa kurier DPD, InPost
Zakupy na raty szybko i bezpiecznie
Darmowy zwrot do 30 dni tylko dla Klubowiczów!